O NÁS

Jsme malá ekologicky hospodaříčí rodinná farma Štéchův statek, sídlící v Ostrově u Ouběnic (jihozápad Středočeského kraje). Po nuceném přerušení hospodaření za dob komunismu, jsme se k práci našich předků (po navrácení majetku) vrátili. Ve větším jsme začali hospodařit s mým otcem Petrem Štechmüllerem v roce 2003, kdy jsme pořídili první kamerunské ovce. Fungovali jsme jako rodinná firma A. T. Ostrov s.r.o. V roce 2005 k ovcím přibylo stádo Skotského náhorního skotu (Highland). Na přelomu let 2015 a 2016 jsem firmu odkoupil a dále farmařím jako fyzická osoba pod názvem Štéchův statek. Hospodaříme na původních pozemcích naší rodiny a něco málo se nám podařilo přikoupit.

Zabýváme se převážně chovem hospodářských zvířat, prodejem plemenného materiálu a námi vyprodukovaných živočišných produktů (vyzrálé hovězí a jehněčí maso). Máme vlastní bourárnu a chladící zařízení, kde maso necháváme stařit. Mezi naše svěřence patří stádo masného hovězího dobytka převážně plemene Shorthorn, stádo ovcí plemene Dorper, dále chováme slepice nosného typu a holuby. Z hovězího dobytka jsme zaměřeni především na plemeno Shorthorn, toto stádo je zapojeno do kontroly užitkovosti a kromě produkce masa také odchováváme a prodáváme plemenná zvířata s průkazem původu. Dále chováme krávy plemen, Aberdeen angus, Limousine a jejich křížence s Highlandem -Skotským náhorním skotem, se kterým jsme tu chov masného dobytka začínali. Se střežením statku a prací u zvířat nám pomáhají dva psi plemene Border collie (Borďák) a kříženec Rotvajlera s Kavkazským pasteveckým psem (Matouš). Hospodaříme na rozloze cca 46 ha. Velkou část rozlohy tvoří pastviny, ohrazené elektrickým ohradníkem. Naše veškeré pastviny leží přímo za chalupou, takže máme neustálou kontrolu a denní kontakt se zvířaty. Kromě těchto pastvin máme ještě několik ha luk, které sekáme a slouží jako zdroj sena a senáže pro zimní příkrm. Tyto plochy jsou přirozeně hnojeny dobytkem, nebo na loukách hnojem vyprodukovaným pouze na naší farmě-koloběh živin je tedy uzavřený. Nehnojíme průmyslovými hnojivy ani půdu nedotujeme jinými chemickými látkami.

Nepoužíváme koncentrovaná krmiva, zdrojem potravy je pouze čerstvá píce v pastevním období a seno a senáž v zimě. Námi vyprodukované maso, není narychlo vyhnané šroty a jinými vysoce energetickými krmivy. To se samozřejmě projevuje na pomalejším růstu, ale na druhou stranu také na vyšší a poctivé kvalitě masa.

Hospodaříme v ekologickém režimu. Všechny naše zvířata jsou celoročně venku s přístupem do suchých stlaných přístřešků. Drůbež má také celoroční přístup do venkovního výběhu. Dbáme především na welfare (pohodu) zvířat. Chováme všechny naše zvířata tak, aby to splňovalo jejich přirozené potřeby a tak jak jejich divocí příbuzní žijí ve volné přírodě. Tento způsob se nám plně osvědčil a na našich svěřencích je to vidět. Naše zvířata jsou celý rok v perfektní kondici a veterináře vidí pouze při povinných zdravotních zkouškách, odběrech krve a odčervování. Mají vynikající mateřské vlastnosti. Žijí sice polodivoce, ale díky každodennímu kontaktu jsou zvířata klidná a plně ochočená.

Rádi vás na naší farmě po předchozí telefonické domluvě přivítáme, vše vám ukážeme (popřípadě poradíme s chovem) a budeme rádi, když si od nás něco koupíte.