O PLEMENI DORPER
Historie plemene
Plemeno Dorper bylo vyšlechtěno v Jižní Africe v roce 1930 křížením Perských černohlavých ovcí s berany Dorset Horn. Berani dodali plemeni Dorper rychlou růstovou schopnost potomků a velice kvalitní tělesný rámec a Perské černohlavé ovce byly zvoleny zejména pro své vlastnosti jako je neselektivní pastva, línání srsti otužilost, nenáročnost a vynikající mateřské vlastnosti. Šlechtitelský program vyústil v černohlavou (Dorper) a bílou (Dorper White) mutaci plemene Dorper. Časem se plemeno Dorper v chovu osvědčilo jako plemeno se spolehlivou reprodukční a produkční funkcí Plemeno je mimořádně vhodné k produkci masa.
Vzhled
Dorper patří mezi tlustoocasé ovce. Zvířata jsou charakteristická krátkou černou nebo bílou srstí na hlavách. Těla jsou kryta srstí s podsadou podobnou krátké vlně, která vylínává. Ovce plemene Dorper se nestříhají. Těla jsou velmi dobře osvalená. Berani dosahují hmotnosti 90 až 120 kg, bahnice 50 až 80 kg.
Charakteristika
Dorper je ekonomicky výhodné plemeno které je nenáročné a má schopnosti dobrého využití obsahu krmné dávky. Není jej nutné stříhat. Jsou odolné proti nemocem. Plemeno je adaptováno v různých klimatických podmínkách. Z jatečného hlediska produkuje velmi kvalitní JUT s malým obsahem tuku a velmi nízkou mírou skopového přípachu. U jatečných beranů lze ve 105 až 120-ti dnech dosáhnout živé hmotnosti 36 kg a získat JUT 16 kg.
Jehňata se rodí malá a velmi rychle přirůstají. Kůže zvaná Cape Glovers je velice kvalitní a ceněná. Výtěžek z kůže tvoří až 20% jatečného výnosu. Dorper bahnice jsou schopny bahnění v intervalech pouhých 8 měsíců (3 porody za 2 roky) s plodností 150% (2,25 jehněte za rok).